PRELEGENCI




DAGMARA PAKULSKA
Personal Branding
BARTOSZ CHMIELEWSKI
Zero Waste Design
FILIP MALINOWSKI
Bez Schematu


ADAM LEWARTOWSKI
& IGOR JANKOWSKI
Inny Rytm
TEMAT: "Chrzanić te soszale! Jak algorytmy (i inni) psują ci humor?"
Teoretyk i praktyk zarządzania, strategii i organizacji. Na swoim vlogu Bez/Schematu opowiadam o popkulturze i mediach inaczej. Prowadzę studio Boxless, w którym projektujemy aplikacje, strony, strategie i marki.


Marketerka, przedsiębiorczyni i wykładowczyni akademicka. Jedna z Top 25 Liderek polskiego LinkedIna według magazynu Forbes Women. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w agencjach marketingowych, by w końcu założyć własną firmę, którą prowadzi od ponad 6 lat. Konsultuje, szkoli i buduje strategie marketingowe zarówno dla dużych, jak i małych marek. Współpracowała już m.in. z TVN, Jeronimo Martins Polska, Żabką, Kino Polska czy mBankiem. Specjalizuje się w social mediach, a jej konikiem są działania organiczne, personal branding oraz employee advocacy. Autorka Niby-Prasówki - zestawu newsów dla branży kreatywnej. Współautorka i opiekunka dwóch kierunków studiów podyplomowych na WSB: Marketing B2B & B2C oraz Social Selling.
TEMAT: "PO PIERWSZE - NIE SZKODZIĆ"
CEO Zero Waste Design, jego misją jest zmieniać myślenie o materiałach i produktach, przede wszystkim we wnętrzach komercyjnych, gdyż to głównie nimi się zajmuje. Przez ponad 10 lat działalności w branży projektowania wnętrz komercyjnych zauważył potrzebę materiałów wykończeniowych przyjaznych naturze. Takich, które działają na jej korzyść. Na swoim koncie ma wiele realizacji wielkopowierzchniowych projektów. Uświadamia innym przez swoje działania, że można jeszcze wiele zmienić, a każda, nawet najmniejsza inicjatywa w duchu zrównoważonego rozwoju prowadzi do poprawy stanu naszej planety i wzrostu świadomości ekologicznej całej naszej społeczności.
TEMAT: "Twój pierwszy oddech”
Przedstawiciele organizacji Inny Rytm, która zajmuje się reedukacją oddechową w społeczeństwie. Jest częścią IBF. Poprzez organizację kursów, warsztatów i szkoleń poszerzają wiedzę dot. teorii, praktyki i wpływu świadomego oddechu na zdrowie człowieka. Uważają, że oddech jest wehikułem, który jednocześnie i przenika, i łączy wszystkie płaszczyzny naszego istnienia: zdrowie psychiczne i fizyczne; kontakt ze sobą i bliskimi; inspiracja i natchnienie.


Absolwentka Executive MBA Francuskiego Instytutu Zarządzania, ukończyła również podyplomowe studia Efektywne Zarządzanie IT w SGH oraz program menedżerski pod patronatem Harvard Business Review ICAN Institute.
Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w bankowości, w tym 12 letnie w zarządzaniu ludźmi oraz łączeniu wymagań biznesowych z rozwiązaniami IT.Od 2020 pełni role Menedżera Architektów Enterprise w obszarze Cyfrowej Transformacji w Commerzbanku odpowiadając za zarządzanie procesami architektury korporacyjnej, szkołę rozwoju architektów.
Założyła w Commerzbanku Women Netwok, gdzie zajmuje się rozwijaniem i wspieraniem kobiet, prowadząc warsztaty z zarządzania stresem, komunikacji oraz mindfulnesu. Rozwoj i wspieranie ludzi to jej ogromna pasja, więc nawet wolny czas poświęca na zgłębianie swojej wiedzy. Prywatnie pasjonatka fotografii, sportu oraz inwestowania w nieruchomości.
ELŻBIETA MATYLDA KOWALCZYK
MANAGER AT DIGITAL STRATEGY & ARCHITECTURE AREA COMMERZBANK DTC
TEMAT: „Mikromomenty, czyli magia równowagi- od fakapów do zen”


KASIA MALINOWSKA
Life Coach
TEMAT: "NIC DWA RAZY ... Czyli jak dobrze przeżyć swoje życie?"
Jestem certyfikowanym life coachem. Trenerką umiejętności miękkich. Nauczycielką pewności siebie. Ekspertką Fundacji Sukces Pisany Szminką. Prowadzę warsztaty, szkolenia, webinary oraz sesje coachingowe w języku polskim i angielskim. Współpracuję z firmami jak również z klientem indywidualnym. Specjalizuję się w temacie autentyczności, odporności psychicznej i wewnętrznej siły.
Od ponad 10 lat uczę kobiety jak zbudować zdrową i autentyczną pewność siebie. Jako ekspertka w obszarze rozwoju osobistego wzięłam udział w programie MISJA KOBIETA realizowanym przez TVN Style. Prowadzę regularne webinary dla uznanych platform edukacyjnych takich jak: mindgram.com oraz sukcespisanyszminka.pl Współpracuję z wydawnictwami, między innymi Wielka Litera, Pascal oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – prowadzę spotkania autorskie i wywiady.
Moje publikacje można przeczytać między innymi w: Newsweek Psychologia, Focus Coaching, Charaktery, Life in Łódzkie, Uroda Życia, Gazeta Wyborcza oraz na portalach Onet.pl, WP Kobieta, Sukces Pisany Szminką. Wywiady ze mną ukazały się między inny w DDTV, Onet Rano, TVP Łódź, Radio Zet, Radio ChilliZet, Radio RDC. Prywatnie jestem mamą 17-letniej Michaliny oraz właścicielką dwóch adoptowanych psiaków. Moją wielką pasją jest czarno-biała fotografia portretowa. Uwielbiam podróże, dobre książki, czarną kawę i włoską kuchnię.


JAKUB PAWŁOWSKI
Chapter Lead Commerzbank DTC
TEMAT: "Jak sztuczna inteligencja może zmienić zatrudnienie w branży IT."
Z wykształcenia historyk z zawodu programista. Od 18 lat w IT. Ma za sobą pełną ścieżkę kariery w tej branży. Od junior developera przez architekta, tech lead’a, po managera. Jego zainteresowania to integracja systemów i systemy rozproszone. Prywatnie mąż, ojciec 4 – letniego Jana, gitarzysta w zespole Memory Five’ oraz entuzjasta nowinek technologicznych w świecie instrumentów.


JOANNA MARSZALSKA
Psycholog biznesu
TEMAT: "Rodzina w pracy - dobrostan czy utopia?"
Psycholog biznesu, terapeutka, trener i manager. Praktyk pracy z ludźmi od ponad 10 lat. Wspiera pacjentów i organizacje w aspekcie trudności psychologicznych i biznesowych. Prowadzi terapię indywidualną i grupy, szkolenia, buduje zespoły. Absolwentka psychologii UJ na wydziale filozoficznym oraz SGH – efektywne zarządzanie w IT, certyfikowana Scrum Master.


ŁUKASZ MATUSIAK
Scrum Master Comerzbank DTC
TEMAT: "Porozumienie bez przemocy - jak usprawnić własną komunikację w zespole projektowym"
Zawodowo Scrum Master w clustrze Big Data Commerzbank.
Zwolennik praktycznego podejścia do zarządzania projektami, z naukowym tłem. Na co dzień łączy elementy techniczne i biznesowe, a swoje podejście do zarządzania projektami opiera na empatii i stawianiu ludzi w centrum. Uważa, że wykorzystanie potencjału każdej jednostki i utworzenie zespołu, który działa na bazie wzajemnego zaufania, szacunku i otwartej komunikacji, są niezbędnymi warunkami osiągnięcia celów każdej organizacji. Jak sam twierdzi - dobra komunikacja jest kluczem każdego projektu.
TEMAT: "Ukryte koszty personal brandingu"
Zajmuję się głównie malarstwem i serigrafią. Od 2017 roku, dzięki wyjazdowi na program Erazmus+, w mojej twórczości zaczęły dominować formy abstrakcyjne. W trakcie tworzenia łączę działania od-emocjonalne z analizą formy i materii dzieła. W latach 2019 - 2022 prowadziłem markę zajmującą się sitodrukiem na odzieży - Mito Sito. Latem 2022 organizowałem wystawę sztuki abstrakcyjnej - LAAF.
TEMAT: Wystawa malarstwa "Utopijny Dobrostan"
"Początkowo niepokoił mnie motyw przewodni dzisiejszego TedX’u – “Utopijny dobrostan”. Bałem się, że moje prace zostaną zrozumiane jako płytkie i apatyczne. Coż, jesli tak się stanie to trudno. Zauważyłem jednak okazję w tej sytuacji, by zmierzyć się z powyższym, potencjalnym “zarzutem”. Ciekaw jestem czy to doświadczenie pozwoli mi spojrzeć na moją twórczość z innej strony. Dlatego, mimo obaw, zdecydowałem się wziąć udział w wydarzeniu.
Jakie było moje pierwsze skojarzenie z terminem “utopijny dobrostan”? Pomyślałem sobie, że dążenie do takiego stanu byłoby skrajnie egoistycznym celem. Zwłaszcza w obliczu świata, w którym dzieje się tyle zła. Rozumiem jednak, dlaczego moje obrazy mogą kojarzyć się z tematem dzisiejszego wydarzenia. Są to jasne i kolorowe prace. Bez figuracji wskazującej na dramaty świata rzeczywistego. Oglądanie ich może być ucieczką w piękno, prowadzącą do rodzju utopijnego dobrostanu.
Cóż, nie mogę temu zaprzeczyć. Zwłaszcza, że takie postrzeganie moich prac opiera się na subiektywnym punkcie widzenia. Któremu wolałbym nie przeszkadzać. Co oczywiście za chwilę zrobię. xd Na razie chciałbym dać Ci chiwlę na nieskrpowane moim wpływem obejrzenia wystawy. Zachęcam do zadumy i adoracji prac oraz samych siebie w relacji z nimi. Mam nadzieję, ten sposób dać Ci coś czego nie umiem wyrazić słowami. Jeżeli będziesz chcieć, zachęcam następnie do kontynuacji czytania, aby poznać moją percepcję na to co staram się osiągnąć malując.
Malując staram się uwypuklić dwie, potencjalnie sprzeczne, kluczowe dla mnie wartości – jedność i indywidualność. Uważam, że każdy element pracy potrzebuje wyrażać swoją odrębność i odmienność w względem reszty. Jednak, aby praca zachowała organiczny charakter, obraz musi pozostać jednością. Tworząc szukam zasad, według których akcenty występujące na płótnie zostają zharmonizowane. Reguły te są rodzajem umowy między wszystkimi punktami, liniami i płaszczynami na obrazue. Dzięki którym zachowany zostaje najwyższy możliwy poziom indywidualności elementów przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego możliwego poziomu jedności pracy.
Teraz, kiedy przeczytałem to, co napisałem, zdałem sobie sprawę, że moje wizje są zdecydowanie utopijne. Aby utrzymać wewnętrzną narrację o sobie zauważyłem, że bycie utopistą oznacza wiarę w wyższe wartości, których utrzymanie jest według mnie celem sztuki. Jako medium swojej ekspresji wybrałem abstrakcję. Ta forma malarstwa nadaje pracom ponadczasowy i uniwersalny charakter. Dzięki czemu obrazy pozostają zawsze aktualne i świerze. Podstawą takiego stanu rzeczy jest wyznaczenie sobie, w twórczości, nieosiągalnych celów.
Dylemat, który przedstawiłem, pozwolił mi zrozumieć, że aby osiągnąć szczęśliwe życie. Oprócz spełnienia podstawowych potrzeb. Pomocne jest wyznaczenie nieosiągalnych celów. Jeśli zdasz sobie sprawę, że mierzysz za wysoko, ale to zaakceptujesz, to wyznaczony cel będzie Cię prowadził, aż do śmierci. Tak więc, jeśli starannie wybierzesz swoją utopię, możesz z niej pozyskać prawdziwy dobrostan. Utopijny dobrostan, który nie sprawi, że staniesz się apatyczny i bierny. Wręcz przeciwnie będzie nakręcać Cię do działania na rzecz wybranych przez ciebie wartości."


Artysta
ADAM LIPMAN
GOŚCIE


SYNTIA CHOJNOWSKA
Kompozytorka
Kompozytorka, studentka kompozycji na Akademii Muzycznej w Łodzi im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Olgi Hans. W swojej twórczości inspiruje się muzyką minimalistyczną i rockową. Poszukuje form intermedialnych, łącząc dźwięk z obrazem, sztuką, ruchem i botaniką.
TEMAT: "Flora, instalacja dźwiękowa z użyciem roślin"
Rośliny, na pozór statyczne dla ludzkiego oka, nieustannie prowadzą szereg procesów fizjologicznych. Flora jest próbą uchwycenia tego, co niepowtarzalne. Botaniczne kompozycje bowiem różnią się w zależności od warunków otoczenia - natężenia światła słonecznego, temperatury, wilgotności gleby, a nawet ruchu wewnątrz pomieszczenia. Tajniki sekretnego świata roślin zostają tu zebrane za pomocą czujników elektrolitycznych, a następnie są poddawane muzycznej interpretacji.
Zajmuję się głównie malarstwem i serigrafią. Od 2017 roku, dzięki wyjazdowi na program Erazmus+, w mojej twórczości zaczęły dominować formy abstrakcyjne. W trakcie tworzenia łączę działania od-emocjonalne z analizą formy i materii dzieła. W latach 2019 - 2022 prowadziłem markę zajmującą się sitodrukiem na odzieży - Mito Sito. Latem 2022 organizowałem wystawę sztuki abstrakcyjnej - LAAF.
Wystawa malarstwa
Temat: "Utopijny dobrostan"
Początkowo niepokoił mnie motyw przewodni dzisiejszego TedX’u – “Utopijny dobrostan”. Bałem się, że moje prace zostaną zrozumiane jako płytkie i apatyczne. Coż, jesli tak się stanie to trudno. Zauważyłem jednak okazję w tej sytuacji, by zmierzyć się z powyższym, potencjalnym “zarzutem”. Ciekaw jestem czy to doświadczenie pozwoli mi spojrzeć na moją twórczość z innej strony. Dlatego, mimo obaw, zdecydowałem się wziąć udział w wydarzeniu.
Jakie było moje pierwsze skojarzenie z terminem “utopijny dobrostan”? Pomyślałem sobie, że dążenie do takiego stanu byłoby skrajnie egoistycznym celem. Zwłaszcza w obliczu świata, w którym dzieje się tyle zła. Rozumiem jednak, dlaczego moje obrazy mogą kojarzyć się z tematem dzisiejszego wydarzenia. Są to jasne i kolorowe prace. Bez figuracji wskazującej na dramaty świata rzeczywistego. Oglądanie ich może być ucieczką w piękno, prowadzącą do rodzju utopijnego dobrostanu.
Cóż, nie mogę temu zaprzeczyć. Zwłaszcza, że takie postrzeganie moich prac opiera się na subiektywnym punkcie widzenia. Któremu wolałbym nie przeszkadzać. Co oczywiście za chwilę zrobię. xd Na razie chciałbym dać Ci chiwlę na nieskrpowane moim wpływem obejrzenia wystawy. Zachęcam do zadumy i adoracji prac oraz samych siebie w relacji z nimi. Mam nadzieję, ten sposób dać Ci coś czego nie umiem wyrazić słowami. Jeżeli będziesz chcieć, zachęcam następnie do kontynuacji czytania, aby poznać moją percepcję na to co staram się osiągnąć malując.
Malując staram się uwypuklić dwie, potencjalnie sprzeczne, kluczowe dla mnie wartości – jedność i indywidualność. Uważam, że każdy element pracy potrzebuje wyrażać swoją odrębność i odmienność w względem reszty. Jednak, aby praca zachowała organiczny charakter, obraz musi pozostać jednością. Tworząc szukam zasad, według których akcenty występujące na płótnie zostają zharmonizowane. Reguły te są rodzajem umowy między wszystkimi punktami, liniami i płaszczynami na obrazue. Dzięki którym zachowany zostaje najwyższy możliwy poziom indywidualności elementów przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego możliwego poziomu jedności pracy.
Teraz, kiedy przeczytałem to, co napisałem, zdałem sobie sprawę, że moje wizje są zdecydowanie utopijne. Aby utrzymać wewnętrzną narrację o sobie zauważyłem, że bycie utopistą oznacza wiarę w wyższe wartości, których utrzymanie jest według mnie celem sztuki. Jako medium swojej ekspresji wybrałem abstrakcję. Ta forma malarstwa nadaje pracom ponadczasowy i uniwersalny charakter. Dzięki czemu obrazy pozostają zawsze aktualne i świerze. Podstawą takiego stanu rzeczy jest wyznaczenie sobie, w twórczości, nieosiągalnych celów.
Dylemat, który przedstawiłem, pozwolił mi zrozumieć, że aby osiągnąć szczęśliwe życie. Oprócz spełnienia podstawowych potrzeb. Pomocne jest wyznaczenie nieosiągalnych celów. Jeśli zdasz sobie sprawę, że mierzysz za wysoko, ale to zaakceptujesz, to wyznaczony cel będzie Cię prowadził, aż do śmierci. Tak więc, jeśli starannie wybierzesz swoją utopię, możesz z niej pozyskać prawdziwy dobrostan. Utopijny dobrostan, który nie sprawi, że staniesz się apatyczny i bierny. Wręcz przeciwnie będzie nakręcać Cię do działania na rzecz wybranych przez ciebie wartości.

